Z dumą prezentujemy filmy, które powstały ramach projektu „Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej”. Filmy są ważnym elementem każdej z czterech części projektu. Nauka poprzez zabawę, pół żartem, pół serio – w taki sposób chcemy mówić o płynności ruchu, potrzebach pieszych, atrakcyjnej i gościnnej przestrzeni oraz spędzaniu czasu w mieście.

Koordynatorem, pomysłodawcą i reżyserem filmów jest MARCIN SKRZYPEK (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”). Zdjęcia i montaż – ANDRZEJ JAWORSKIPAWEŁ WAGA (Multiface).

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad filmami – aktorom, filmowcom, recenzentom, grupom nieformalnym podejmującym piesze inicjatywy, przyjaciołom i sympatykom „Miasta dla ludzi”. Bez Was to wszystko by się nie udało. Mamy nadzieję, że nasze produkcje staną się inspiracją w sposób szczególny dla tych, którzy mają wpływ na poprawę jakości życia w mieście – zarówno w Lublinie, jak i w całej Polsce.

Zapraszamy do oglądania!

 

1. PŁYNNOŚĆ RUCHU PIESZYCH

Trailer „Jestem Pieszym” (w wersji polskiej i angielskiej) był naszą pierwszą produkcją. To trzymająca w napięciu zapowiedź filmu „Płynność ruchu”…


Ten film pokazuje na czym polega płynność ruchu pieszych i jej utrudnienia. Poruszane tematy: skrzyżowania, łączność, ciągłość, grodzenia, zwężenia, pochylnie, nawigacja, bliskość… Film miał największą oglądalność mimo najdłuższego czasu trwania. Ogląda się wspaniale!

Więcej o filmach nt. płynności ruchu można znaleźć TUTAJ.

 

2. POTRZEBY PIESZYCH

Bardzo dynamiczny trailer, który cieszył się dużym zainteresowaniem odbiorców. Zapowiedź dłuższego filmu, w którym piesi mówią o tym, co można zrobić, żeby ułatwić im poruszanie się po mieście.

„Potrzeby pieszych” to film, który otwiera oczy na wiele problemów. Występują: pani z siatkami, deskorolkarz, kobieta na szpilkach, niewidomy, osoby na wózkach inwalidzkich, rodzice z dziećmi… Zobaczcie, jak powinno wyglądać miasto dla ludzi.

Więcej o filmach nt. potrzeb pieszych można znaleźć TUTAJ.

 

3. SPĘDZANIE CZASU W MIEŚCIE

Zapowiedź nowej serii filmów publikowanych w formie vloga. Głównymi bohaterami filmowych opowiastek są Marcin Skrzypek i Jan Kamiński, którzy… poszli na całość. Zobaczcie sami!

Czy to sprawiedliwe, że za siedzenie w centrum miasta musimy płacić? Niestety, póki co, żeby usiąść na Starówce za darmo, trzeba zabrać ze sobą krzesełko…

A może by tak zrobić sobie w mieście grilla ze znajomymi? Zobaczcie, czy w Lublinie to się uda. Stan „ugrillowienia” naszego miasta niestrudzenie badają Janek i Marcin.

Więcej informacji o filmach nt. spędzania czasu w mieście można znaleźć TUTAJ.

 

4. ATRAKCYJNA I GOŚCINNA PRZESTRZEŃ

Tym filmikiem zapraszamy wszystkich do wspólnego badania przestrzeni. Chcemy na nowo odkrywać dobrze znane nam miejsca, szukając ich atrakcyjnych i gościnnych zakątków.

Na pierwszy ogień idzie Zamość. Marcin, Janek i Kasia opowiadają, czym wyróżnia się to miasto, jako przestrzeń zachęcająca do spędzania czasu na powietrzu…

Co zauroczyło nas w Krasnymstawie? I dlaczego – naszym zdaniem – centrum miasta jest, kolejnym po Zamościu, wzorem gościnnej przestrzeni? Zapraszamy na drugi film z cyklu „Zapraszamy na spacery”.

Więcej o filmach nt. atrakcyjnej i gościnnej przestrzeni można znaleźć TUTAJ.

KOLEJNE FILMY

Po zakończeniu projektu z nakręconych materiałów powstały kolejne filmy. W przygotowaniu są następne. Będziemy je publikować na naszej stronie internetowej oraz na kanale Youtube. Zachęcamy do subskrybowania kanału.

Co dzieje się w publicznej automatycznej toalecie, kiedy nikt nie patrzy? Sprawdził to dla Was Bear Grylls miejskich szaletów. Nic nie ujdzie uwadze naszych recenzentów miejskiego dizajnu.

Czy zbieranie kupy po psie jest trudne? Czy wybiegi dla psów służą im do załatwiania potrzeb fizjologicznych? Kto w Lublinie promuje kulturę chodzenia z psem? Tego wszystkiego dowiecie się z filmu pod bezkompromisowym tytułem:

Lublin Miasto dla ludzi