Tym razem spotkania z mieszkańcami odbyły się w plenerze. W ramach modułu „atrakcyjna i gościnna przestrzeń” zorganizowaliśmy pięć spacerów badawczych, podczas których przyjrzeliśmy się poszczególnym dzielnicom Lublina. Wspólnie staraliśmy wskazać cechy gościnnej przestrzeni, a pomogły nam w tym pytania, które zadaliśmy uczestnikom spacerów:

  • Co sprawia, że w danym miejscu czujemy się bezpiecznie i wygodnie?
  • W jaki sposób przestrzeń nas zaprasza?
  • Czego brakuje tej przestrzeni? O czym marzymy?
  • Czy przestrzeń coś do nas mówi? O czymś nas informuje?
  • Czy przestrzeń budzi jakieś emocje? Jakie?

 

Celem naszych spacerów było pięć wybranych przez nas przestrzeni Lublina: Bronowice, Czuby, Tatary, Miasteczko Akademickie UMCS oraz LSM. Zaproszenie do udziału we wszystkich spacerach skierowane było do wszystkich mieszkańców Lublina.

 

Każdy ze spacerów uważamy za źródło cennych informacji potrzebnych do stworzenia końcowego opracowania dokumentu Lubelskich standardów pieszych.

 

Spacerując po BroDSCF1590 (Kopiowanie)nowicach przeszliśmy od ul. Wolskiej przez ul. 1 Maja, w stronę Ronda Lubelskiego Lipca. Badanie prestrzeni zakończyło się w Gali, w której z drugiego piętra podziwialiśmy deszczową panoramę Lublina. Nasze obserwacje podsumowaliśmy przy filiżance gorącej herbaty.

 

 

Podczas drugiego DSCF1665spaceru badawczego wspólnie z mieszkańcami oglądaliśmy dzielnicę Czuby. Spacer rozpoczął się na placu przed Domem Kultury „Skarpa” (ul. Przytulna 4), potem przeszliśmy przez boisko przy ul. Romantycznej i zakończyliśmy na al. Młodości.

 

 

 

6

Wizyta na Tatarach była również bardzo ciekawa. Widzieliśmy zapomniany amfiteatr, pergole, z których niegdyś słynęła dzielnica oraz graffiti, które są ważnym elementem street art’u Tatarów. Spacerowaliśmy po osiedlu i po parku, który oceniliśmy jako jeden ze sztandarowych przykładów przestrzeni zaprojektowanych z myślą o ludziach.

 

 

DSC_0012-KopiowaniePodczas czwartego spaceru badawczego przechadzaliśmy się po Dzielnicy Akademickiej UMCS. Tym razem sprawdzaliśmy jakie cechy powinna mieć przyjazna przestrzeń po zmroku.  W wydarzeniu wzięli udział studenci III roku Turystyki Historycznej UMCS z opiekunem – mgr Izą Pastuszko.

 

CeleIMG_2411mm ostatniego spaceru badawczego była jedna z najbardziej przyjaznych mieszkańcom dzielnic Lublina – LSM. Legendarny Plac Zabaw z Rakietą, fontanna i pergole to tylko niektóre z atrakcji naszej wycieczki…

 

 

 

Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w naszych spacerach. Sprawozdanie podsumowujące wszystkie spacery można znaleźć TUTAJ. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z poszczególnych spacerów.

  1. BRONOWICE
  2. CZUBY
  3. TATARY
  4. MIASTECZKO AKADEMICKIE UMCS
  5. LSM

Lublin Miasto dla ludzi