Strategia Rozwoju Kultury Lublina 2020
Wyjątki ze Strategii Rozwoju Kultury Lublina 2020 dotyczące pieszych.
2. Obszary Operacyjne -> 2.1. Oferta kulturalna
s. 26
2.1.8. Rozwijanie oferty „mimowolnych” kontaktów z kulturą i sztuką mające na celu powszechny i codzienny kontakt z kulturą i sztuką przy okazji innych form aktywności, polegające na wprowadzaniu kultury i sztuki w przestrzeń publiczną i prywatną m. in. poprzez:
- wprowadzanie sztuki w przestrzeń dzielnic poprzez organizowanie wydarzeń
im dedykowanych - współtworzenie z mieszkańcami lokalnych przestrzeni sztuki (poprzez wspólne tworzenie instalacji, murali, działania ogrodnicze, itp.)
- organizację specjalnych wydarzeń i ekspozycji w przestrzeniach prywatnych i publicznych niezwiązanych z kulturą.
s. 27
2.1.10. Wspieranie rozwoju oferty turystycznej, rekreacyjnej i sportowej traktowanej jako istotne dopełnienie działań kulturalnych, poprzez poszerzenie możliwości spędzania czasu wolnego i popularyzację aktywności fizycznej, jako czynników wysokiej jakości życia. Stanowi element wspierania wszechstronnego rozwoju mieszkańców obejmującego: kulturę, turystykę, aktywność społeczną i prozdrowotną. Taka oferta powinna być również okazją do integracji społecznej.
s. 30
2. Obszary Operacyjne -> 2.3. Dostępność kultury
Tworzenie korzystnych warunków dla udziału w kulturze poprzez rozwiązania systemowe i organizacyjne. Dostępność kultury to możliwość fizycznego uczestnictwa w ofercie, ale także dostęp do zasobów kulturowych on-line. Zwiększanie dostępności kultury jest ściśle związane z likwidowaniem różnego rodzaju barier, w szczególności: przestrzennych, czasowych, infrastrukturalnych, ekonomicznych i komunikacyjnych.
2.3.1. Optymalizacja sieci placówek kulturalnych „pierwszego kontaktu” obejmująca utrzymanie istniejących osiedlowych domów kultury i filii bibliotecznych oraz uzupełnianie ich sieci nowymi obiektami lub lokalami tak, aby docelowo fizyczny dystans nie stanowił dla mieszkańców bariery w dostępie do dzielnicowego punktu kultury. Czas pracy tych placówek powinien być dostosowany do potrzeb lokalnej społeczności.
s. 31
2.3.7. Wsparcie merytoryczne rozwoju systemu informacji dla turystyki kulturowej obejmującego m. in.:
- oznakowanie turystyczne (także współczesnego dziedzictwa);
2. Obszary Operacyjne -> 2.4. Przestrzenie kultury
s. 33-34
Tworzenie dla kultury miejsc rozumianych jako przestrzenie dla aktywności kulturalnej i odbioru sztuki, a także jako walory kulturowe związane ze znaczeniami trwale zapisanymi w różnych punktach przestrzeni miasta. Ten Obszar wiąże się ściśle z Obszarami 5.4. Dostępność kultury i 5.3. Oferta kulturalna poprzez zagadnienia związane z przestrzenią publiczną, ponieważ znaczna część oferty kulturalnej jest dostępna na placach, ulicach czy terenach zielonych.
s. 34
2.4.4. Tworzenie warunków do rekreacji i aktywności plenerowej np. poprzez:
- wykorzystywanie terenów dolin rzecznych i wąwozów dla działań społecznych
i artystycznych; - tworzenie przestrzeni „rekreacji podwórkowej” – bezpiecznych oraz integrujących
mieszkańców w różnym wieku, blisko ich miejsca zamieszkania.
2.4.6. Poprawa integralności wizualnej miasta i jego krajobrazu kulturowego dotycząca:
- poprawy estetyki przestrzeni publicznych, w tym działania na rzecz uporządkowania
nośników reklamowych w przestrzeni (banery, słupy, plakaty); - ochrony panoram miasta i ich ekspozycji;
- podkreślenia naturalnego charakteru miasta poprzez odpowiednie kształtowanie
zabudowy i terenów zielonych, np. dolin rzek i wąwozów, którym Lublin zawdzięcza dobre
warunki ekologiczne i walory krajobrazowe.
2.4.7. Animowanie kultury dialogu wokół kształtowania przestrzeni poprzez uspołecznienie procesu planowania przestrzennego i otwarcie na aktywność obywatelską przy decydowaniu o zmianach w przestrzeni publicznej (co obejmuje konsultacje społeczne sposobów urządzania przestrzeni wspólnych) oraz włączanie mieszkańców w działania na rzecz kształtowanie ich otoczenia.
2.4.8. Poprawa jakości przestrzennej infrastruktury w szczególności związanej z obsługą ruchu turystycznego, w tym: rejonów dworcowych, tras przejazdowych, przystanków komunikacji publicznej, dbanie o ich wysoki standard estetyczny.
3. Programy Operacyjne -> 3.1. Dzielnice Kultury -> Przykładowe zadania:
s. 41
W sześciu dzielnicach nie działa żadna publiczna lub spółdzielcza instytucja kultury, a w kolejnych siedmiu funkcjonuje tylko jedna. Braki te są szczególnie widoczne w dzielnicach nowo powstających (np. Czuby Południowe, Felin, Szerokie) i w starych, nierzadko poprzemysłowych, o rozproszonej zabudowie mieszkalnej (np. Hajdów-Zadębie, Zemborzyce). Oddalenie tych dzielnic od centrum i słabo rozwinięte sieci komunikacji (w szczególności publicznej) potęgują istniejące bariery przestrzenne i czasowe utrudniające mieszkańcom uczestnictwo w życiu kulturalnym.
s. 45
Rozwój sieci placówek działających w dzielnicach oraz unowocześnianie istniejącej
infrastruktury m. in. poprzez:
- optymalizację sieci domów kultury i filii bibliotecznych oraz wykorzystywanie na cele
kulturalne istniejącej w dzielnicach infrastruktury; - usuwanie barier w dostępie do oferty – dostosowanie jej do potrzeb i możliwości
uczestników, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, oraz dzieci
i ich opiekunów.
3. Programy Operacyjne -> 3.6. Lublin dla dzieci
s. 62
Punkt wyjścia
Troska o dzieci, dbałość o rozwój ich wrażliwości, ciekawości oraz społecznych i twórczych kompetencji jest najlepszą inwestycją w przyszłość miasta. Obecnie działania na rzecz dzieci prowadzi bardzo wiele podmiotów50, ich rozwojowi służy również różnorodna infrastruktura rekreacyjna i sportowa (parki, place zabaw, ścieżki rowerowe, ośrodki sportowe) oraz ogólnodostępna, plenerowa oferta kulturalna. Nigdy jednak pozaszkolna oferta działań kierowanych do dzieci nie została ujęta w kompleksowy program. Planowane prace wymagają
[…]
Rozwój oferty kulturalnej powinien iść w parze z poszerzaniem pozostałych form aktywności, takich jak zajęcia sportowe, które kształtują nawyki codziennej aktywności i wyrabiają koordynacje, ale również uczą zasad fair play, czy zajęciami językowymi. Edukacja powinna być również prowadzona na zasadzie „mimowolnego” kontaktu z kulturą, w szczególności poprzez dostosowywanie do możliwości poznawczych dzieci zasobów materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasta.
s. 65
Przykładowe zadania:
- Tworzenie przestrzeni dla dzieci:
- dbałość o przestrzenie plenerowe i rekreacyjne;
- wspieranie powstawania inspirujących do kreatywności i aktywności przestrzeni
plenerowych, tj. tematyczne place zabaw, ogrody doświadczeń, ogólnodostępna
infrastruktura sportowa; - tworzenie miejsc do prezentacji sztuki dzieci;
- budowanie oferty prezentacji sztuki w przestrzeni publicznej z uwzględnieniem
wrażliwości dzieci; - współpraca z podmiotami działającymi w obszarze kultury, sportu, rekreacji i turystyki
w celu tworzenia produktów komplementarnych;
3. Programy Operacyjne -> 3.8. Obserwatorium Kultury
s. 72
Kierunek zmian (cele, opis, rezultaty)
W ramach tych osi realizowane będę autonomiczne projekty badawcze, dotyczące takich sfer
działalności kulturalnej jak np.:
- sektor czasu wolnego (rozrywka, rekreacja, turystyka, sport amatorski);
- mapa mentalna Lublina (przestrzeń miasta w świadomości mieszkańców);
3. Programy Operacyjne -> 3.10. Przestrzenie dla kultury
s. 79-80
Równocześnie z rozwojem przestrzeni dla kultury traktowanych jako miejsca wydarzeń, należy kontynuować prace na rzecz podnoszenia jakości przestrzeni publicznej i propagowania idei krajobrazu kulturowego. Jednym z przyjętych założeń jest rewitalizacja ciekawych architektonicznie obiektów poprzez ich adaptacje na cele kulturalne. Zachowane, opisane i udostępnione materialne dziedzictwo ma ogromy wymiar edukacyjny, tworząc podwaliny pod rozwój tożsamości mieszkańców, oparty na wspólnej historii i tradycji. Należy również pamiętać, że o zachowaniu dziedzictwa decyduje również jego funkcja użytkowa i najbliższe otoczenie. Konieczna jest kontynuacja prac mających na celu ochronę dziedzictwa Starego Miasta i terenów w jego najbliższej okolicy oraz systemowe rozwiązanie kwestii reklam i szyldów. Wymaga to długofalowego myślenia o przestrzeni, które powinno być wsparte poprzez animowanie działań na rzecz dialogu wokół kultury przestrzeni. Duża aktywność na tym polu jest mocną stroną Lublina. W mieście działa m.in. Forum i Rada Kultury Przestrzeni, odbywają się też liczne spotkania i debaty dotyczące tego zagadnienia, a mieszkańcy coraz częściej uczestniczą w warsztatach i akcjach animacyjnych związanych z architekturą i krajobrazem.
Kierunek zmian (cele, opis, rezultaty)
Program ma dwa zasadnicze cele:
- poprawa infrastruktury kulturalnej miasta oraz określenie nowych przestrzeni działań
kulturalnych (w tym powiązanych z różnymi aspektami życia miasta tj. wypoczynek,
turystyka, środowisko naturalne, kuchnia regionalna); - zwiększenie poziomu wiedzy i wrażliwości na jakość przestrzeni, wykształcenie wokół niej
kultury dialogu oraz związana nimi poprawa jakości przestrzeni publicznych.
Myślenie o przestrzeni dla kultury obejmuje dwa tematy – pierwszy związany z jakością i funkcjonalnością przestrzeni dedykowanych prowadzeniu działalności kulturalnej i wykorzystywaniem pozostałych przestrzeni publicznych i prywatnych do jej organizowania. Drugi związany z promowaniem wartości krajobrazu kulturowego i wynikającą z niego troską o poprawę estetyki przestrzeni publicznych, zachowanie przestrzeni zabytkowych i rekreacyjnych, ich funkcji oraz zapewnienie dostępności do nich.
s. 81
Pomimo, że planowanie zagospodarowania przestrzennego i realizacji inwestycji nie leżą w kompetencjach środowisk kultury, to troska o zachowanie i udostępnianie dziedzictwa jest dla nich kluczowa. Dlatego też równolegle do prowadzonych prac powinny być podejmowane działania mające na celu tworzeniu kultury dialogu wokół kształtowania przestrzeni wspólnych, prowadzenie działań animacyjnych i edukacyjnych w tym temacie oraz propagowanie zapisów Konwencji o ochronie dziedzictwa UNESCO, Karty Lipskiej oraz Deklaracji z Toledo. Rolą animatorów kultury jest także budowanie narracji i popularyzowanie dziedzictwa, (także współczesnego jak np. Osiedle Słowackiego w dzielnicy Rury, czy inne przykłady wartościowej architektury modernistycznej) działania te stanowią ważny element Programu Lublin – Pamięć Miejsca.
Oczekiwane rezultaty
- poprawa jakości przestrzeni, w których stale bądź czasowo prowadzona jest działalność
kulturalna; - utworzenie nowych przestrzeni dla kultury, w tym rozwój sieci bibliotek i domów kultury;
- poprawa warunków do rekreacji i aktywności plenerowej;
- poprawa jakości i integralności wizualnej krajobrazu kulturowego Lublina;
- uwrażliwienie mieszkańców na jakość przestrzeni i uspołecznienie procesu planowania.
Przykładowe zadania
- Tworzenie nowych przestrzeni prezentacji sztuki i kultury w przestrzeni publicznej;
- Promocja powstawania wysokiej jakości przestrzeni, w tym działania na rzecz
upowszechniania idei ochrony krajobrazu kulturowego; - Animowanie kultury dialogu wokół kształtowania przestrzeni;
- Aktywne uczestnictwo w planowaniu zagospodarowania przestrzennego,
w tym inicjowanie i tworzenie w nich instalacji, rzeźb i innych przejawów sztuki
oraz troska o ich społeczny charakter (np. poprzez zapewnienie w nich miejsc
do siedzenia).
Wybrał: Marcin Skrzypek