Dzięki zmianom formatu tworzenia filmów w naszym projekcie opisanym przy okazji filmów o spędzaniu czasu w przestrzeni publicznej udało nam się wpleść temat czwartego modułu projektu „Przestrzenie atrakcyjne i gościnne” w odcinki vloga „Miasto dla ludzi – sprawdzamy”. Nieco inna czołówka, inny cel zwiastuna (zaproszenie na spacery), ale wszystko do siebie pasuje. Oto one:

Zaproszenie na spacery badawcze

 

 

Tym zwiastunem anonsowanym hasłem „Choć z nami, razem zbadajmy przestrzeń!” zapraszaliśmy na spacery badawcze, by wspólnie z mieszkańcami znaleźć przyjazne i gościnne miejsca w Lublinie. Celem spacerów było wspólne poszukiwanie cech atrakcyjnej i gościnnej przestrzeni. Które z dobrze znanych przestrzeni naszego miasta zachęcają nas do spędzania czasu na dworze? A które jeszcze wymagają naprawy?

Terminy spacerów:

  • 19.11.15, czwartek, 10.00-11.30, Osiedle Skarpa, Czuby (start: Dom Kultury „Skarpa”, ul. Przytulna 4)
  • 25.11.15, środa, 11.00-12.30, Dzielnica Tatary (start: Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A)
  • 26.11.15, czwartek, 16.20-18.00, Dzielnica Akademicka UMCS (start: obok pomnika Marii Curie Skłodowskiej)
  • 28.11.15, sobota, 13.00-14.30, Osiedle Mickiewicza, LSM (start: Dom Kultury LSM, ul. Konrada Wallenroda 4a)

Miejsca pokazane w zwiastunie w kolejności bez powtórzeń (wszystko w Lublinie, chyba że zaznaczono inaczej): Miasteczko Akademickie, cmentarz na ul. Lipowej, rynek w Krasnymstawie, os. Choiny, os. ZOR-y Północ (podwórko między Al. Racławickimi a ul. Szarych Szeregów), os. Mickiewicza, Rynek Wodny w Zamościu.

Koncepcja: Marcin Skrzypek
Zdjęcia, wybór ujęć: Paweł Waga, Marcin Skrzypek
Montaż: Paweł Waga
Wystąpili: Dominika Birycka, Jan Kamiński, Izabela Pastuszko Joanna Skałba, Marcin Skrzypek, Katarzyna Zaleska
Muzyka: „Leslie’s Strut”, John Deley and the 41 Players (biblioteka audio YT)

 

KRASNYSTAW – RYNEK

Przestrzeń Krasnegostawu została zaplanowana z uwzględnieniem zastanego potencjału: drzew i otoczenia dawnej zabudowy wokół rynku. Jego koncepcja jest oparta na zachowaniu tego, co dobre, a nie wprowadzaniu nowych inwestycji. Drzewa budują tożsamość i wnętrze tego miejsca, które urozmaicono kilkoma atrakcjami: fontanną, drzewem (na które można wchodzić jak na równoważnię), pomnikiem, dwoma kioskami, ławkami. Skwer jest wyłożony łamaną kostką granitową, ale można go przecinać po równych chodnikach z płyt. Całość tworzy rodzaj archipelagu-labiryntu, przestrzeni dostępnej, ciekawej oraz intrygującej.

 

 

Koncepcja i produkcja: Marcin Skrzypek (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”)
Występują: Marcin Skrzypek, Jan Kamiński, Katarzyna Zaleska
Zdjęcia, wybór scen, montaż: Paweł Waga
Muzyka: „Leslie’s Strut”, John Deley and the 41 Players (biblioteka audio YT)

 

ZAMOŚĆ – Rynek Wodny, Bastiony, Targ

Zamość to miejsce, które nie stara się być efekciarskie, ale jest po prostu dobrze urządzone. Zostało zadbane w dobrym standardzie, czego brakuje wielu placom w naszym otoczeniu. Fontanna, w której można się pochlapać, ławki, nietuzinkowe lampy i nawierzchnia, zaplecze w postaci „starego” placyku z trzepakiem i wielka kamienna kula, która jest magnetyzująca jak obelisk z początku „Odysei kosmicznej 2001”.

Zaraz z Rynku Wodnego można zejść na spacerowy szlak fortyfikacji okrążający Stary Zamość – przestrzeń publiczna o strukturze naszyjnika z paciorkami ciekawych miejsc, w których warto przystanąć, rozejrzeć się, odpocząć (ok. 2 h).

Nieco dalej w nowej częśći Zamościa znajduje się targowisko z ciekawymi stoiskami-kioskami, które mogą być punktem odniesienia do myślenia o lubelskim Podzamczu i innych podobnych miejscach. Od tamtejszych sprzedawczyń dowiedzieliśmy się jednak, że budki są za mało w stosunku do potrzeb. Nie zostały zaprojektowane pod potrzeby ich przyszłych użytkowników.

 

 

Koncepcja i produkcja filmów: Marcin Skrzypek (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”)
Występują: Marcin Skrzypek, Jan Kamiński, Paweł Waga, Katarzyna Zaleska
Zdjęcia, wybór scen, montaż: Paweł Waga
Muzyka: „Leslie’s Strut”, John Deley and the 41 Players (biblioteka audio YT)

 

Lublin Miasto dla ludzi