Piesze działania w Gruzji

Zakończyła się wizyta Marcina Skrzypka i Janka Kamińskiego w Tibilisi. Kilkudniowy pobyt w stolicy Gruzji był odpowiedzią na zaproszenie projektu ArtAttack, zorganizowanego przez Marysię Artemiuk z Pracowni Człowiek Miasto w Centrum Kultury.

 

Tytuł projektu brzmi  „Atak sztuki”. Jest to sztuka zaangażowana w sprawy miasta. Przykładem takiego działania jest m.in. „Parking dla pieszych” aut. Kasi Szczypior. W ramach konferencji w Tiblisi Marcin i Janek przeprowadzili prezentacje i warsztaty, podczas których opowiadali o działaniach przestrzennych w Lublinie ze szczególnym wskazaniem na Rok Jana Gehla (9.06) oraz będący jego rezultatem projekt „Miasto dla ludzi” (10.06).

W Tbilisi jest bardzo dużo do zrobienia w sprawach pieszych. Kierowcy parkują na chodnikach i nie hamują przed pieszymi. Chodniki są często w bardzo kiepskim stanie. Samochody królują. Ale jest to piękne miasto, w którym drzemie ogromny potencjał. Można znaleźć tam wiele rozwiązań „dla ludzi”, m.in. wszechobecne zdroje, ciekawe fontanny, futurystyczną kładkę dla pieszych czy równe ścieżki w tradycyjnie brukowanej ulicy. Wszędzie spotyka się osoby grające w karotkije nardy – grę planszową umilającą spędzanie czasu w parkach i na ulicach. Na warsztatach Marcina pt. „Gra w przestrzeń” większość wykonanych przez uczestników makiet miała w centrum drzewo i ławki. Takie właśnie są półpubliczne podwórka w Tbilisi. Na wielu z nich są nawet stoły, przy których swobodnie można zjeść. Może takie „wynalazki” pojawią się również w Lublinie?

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu w Tibilisi. Wyjazd do stolicy Gruzji to kolejny krok w ramach współpracy z międzynarodowym środowiskiem grup działających na rzecz pieszych.

Lublin Miasto dla ludzi