Od czego zależy spędzanie czasu w przestrzeniach publicznych? Można wskazać cztery takie czynniki powiązane wzajemnymi zależnościami. Są to:

  • kultura
  • sposoby
  • infrastruktura
  • oferta

Tak też są zatytułowane poszczególne plansze wystawy, a pierwsza zestawia wszystkie czynniki ze sobą i tłumaczy, w jaki sposób są ze sobą powiązane. Spędzanie czasu przez pieszych zależy oczywiście bezpośrednio od infrastruktury ale nie tylko. Czasem sama infrastruktura nie wystarcza. nawet jeżeli wiemy jak z niej korzystać, to nie będziemy tego robić, jeśli brak nam odpowiednich nawyków. Na przykład ćwiczenie na siłowniach może krępować mieszkańców tak jak dawniej krępowało bieganie, a samo występowanie w sieci opisów różnych gier towarzyskich (jako sposobów spędzania czasu) na świeżym powietrzu nie spowoduje, że ludzie będą w nie grali, ponieważ wcześniej muszą się oderwać od telewizorów. W takich sytuacjach może bardzo pomóc oferta kierowana do mieszkańców przez animatorów kultury, sportu i rekreacji (zarządzana przez urząd miasta), która nie tylko przekazuje ludziom wiedzę o tym, co można robić w przestrzeni miejskiej, ale też pomaga im w tym zasmakować. Tak infrastruktura łączy się z pozostałymi trzema czynnikami.

Autorem scenariusza i większości zdjęć jest współkoordynator projektu Marcin Skrzypek z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

 

Cztery wymiary
spędzania czasu w przestrzeni publicznej

 

Kultura

 

Oferta

 

Infrastruktura

 

Sposoby

 

 

Lublin Miasto dla ludzi